Германскиот канцелар: НАТО не може и нема директно да интервенира во Украина

/

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека е важно да се спречи ширењето на војната во Украина во други земји, поради што „НАТО не може и нема директно да интервенира во војната“ во таа земја, пренесува АП.

Шолц рече дека Германија ќе продолжи да овозможува испорака на оружје во Украина, а една од можностите е испорака на системи од источноевропските земји кои би биле лесно и брзо употребливи.

Шолц се соочува со зголемен притисок во сопствената владејачка коалиција и главната опозициска партија да испорача тешко оружје како што се германските тенкови Леопард, додава АП.Извор: Темите

Претходна статија

СДСМ: Наместо уцени, раководството на СОНК да го прифати покачувањето на платите од 10%

Следна статија

МТСП најавува мерки за унапредување на правата на децата и лицата со попреченост

Најново од Вести