Германскиот претседател идната недела во посета на Македонија

/

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер од 29 ноември до 1 декември ќе престојува во официјална посета на Македонија, објави Радио Слободна Европа.

Посетата на Штајнмајер, како што се наведува на официјалната веб страна на германскиот претседател, треба да се фокусира на ситуацијата во регионот, влијанието на руската агресивна војна во Украина и тековната поддршка на Германија за перспективите на земјата за пристапување во ЕУ.

Ова е прва посета на федералниот претседател Штајнмаер на Македонија.

Во Скопје, како што е најавено, се планирани политички разговори на 29 и 30 ноември, меѓу другото, со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски, а Штајнмајер треба да се обрати и во Парламентот, да се сретне со млади луѓе во Претседателскиот центар за политичко образование, да разговара со филмската екипа на филмот „Медена земја“ и да го посети првиот ветерен парк во земјата во Богданци.Извор: zoom.mkПретходна статија

Напредокот на Србија кон ЕУ и пристапот до фондовите само доколку воведе санкции против Русија, препорачува ЕП

Следна статија

Андонов: Секоја мала промена на навиките може да доведе до голема заштеда на електрична енергија

Најново од Вести