ЃОРЧЕСКА ОСВОИ НОВИ БОДОВИ И ОСТВАРИ ОГРОМЕН СКОК НА ВТА-ЛИСТАТА

//

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да го освои трофејот во Трнава, Словачка, откако беше поразена од Софија Лансере од Русија со 2-6 и 3-6, но и покрај тоа забележа голем скок на ВТА-листата.

Ѓорческа пред почетокот на турнирот се наоѓаше на 403. позиција на ВТА-листата, но благодарение но новите бодови кои ги освои на турнирот во Трнава, таа напредуваше за дури 60 позиции, па сега се наоѓа на 343. место во сингл-конкуренција.

Да потсетиме, најдобар пласман Ѓорческа имаше на 12 јуни 2017 година, кога се наоѓаше на 170. позиција.Извор: Спорт1Претходна статија

НАСЛЕДНИЧКАТА НА МЕРКЕЛ НЕМА ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА КАНЦЕЛАР НА ГЕРМАНИЈА

Следна статија

АЛ АРАБИЈА: САД ПОЧНАА ДА ГИ ПОВЛЕКУВААТ СВОИТЕ ТРУПИ ОД ИРАК

Најново од Вести