|

Големи пропалестински протести во Малме пред евровизиското финале, се бара исклучување на Израел од натпреварот

Денеска во центарот на Малме, Шведска се одржува масовен пропалестински протест поради учеството на Израел на овогодинешното натпреварување.

Голем број луѓе почнаа да се собираат на главниот плоштад во Малме од 16 часот.

Протестот почна на главниот плоштад во Малме, а насобраните од ова место се упатија кон арената Малме, каде што се одржува Евровизија.

Во четвртокот, кога претставничката на Израел настапи во втората полуфинална вечер, на улиците на Малме протестираа повеќе од 30.000 луѓе, според проценките на шведската полиција.

Барањата се исти – бојкот на Евровизија и исклучување на Израел од натпреварувањето.

Слични Објави