ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ПЕТРОВСКА И БОГОЕВ ДАЛЕ ИЗЈАВИ ПРЕД ОБВИНИТЕЛ ЗА СЛУЧАЈОТ „РЕКЕТ“

/

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во денешното соопштение наведува дека тие се испитани за да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – примање награда за противзаконито влијание и перење пари и други приноси од казниво дело.

– Во текот на вчерашниот ден по телефонски повик од јавен обвинител, во Обвинителството изјава даде градоначалникот на Општина Карпош. Денеска  беше повикана и изјава даде градоначалничката на Општина Битола. Во интерес на истрагата, Обвинителството не е во можност да сподели детали околу содржината на дадените изјави, се наведува во соопштението.





Претходна статија

ФУНКЦИОНЕР НА ДУИ ГО НАПАДНАЛ БРАТОТ НА ЕЛ ЧЕКА

Следна статија

ПРОБЛЕМОТ СО СРЦЕТО НЕ МУ ПОМОГНА НА МИЛЕ ЈАНАКИЕСКИ ЗА ПОБЛАГА МЕРКА-ДОБИ НОВИ 30 ДЕНА ПРИТВОР

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да