|

Гром преполови бандера на половина, невреме ја зафати Хрватска

Силно невреме зафати делови од Хрватска.

Од раните утрински часови циклонот се движи над Далмација. Локалните медиуми јавуваат дека најкритично е во Сплит.

Најмногу дожд наврна во Шибеник, каде се измерени 107 литри на метар квадратен. Невремето со грмотевици предизвика големи проблеми на сплитските улици.

Неколку улици се поплавени, автомобилите на места се под вода, а хрватските медиуми јавуваат дека гром удрил во дрвена бандера во Пујанка.

„Врнеше силен дожд, носен од ветрот, повеќе хоризонтално отколку вертикално. Беше темно небо. Бевме блиску до кафеана и одеднаш видовме молња. Тоа беше многу силен удар. Беше многу гласно. Кога престана дождот, дојдовме таму и ја видовме бандерата. Фала му на Бога што никој не беше повреден. Сега е облачно, но веќе не врне“, вели читател за 24 часа.

ДХМЗ издаде предупредување за невреме кое важи за целата земја. Поголемиот дел од Хрватска е во портокалово, што значи дека тие делови ги очекува невреме.

„Есента се појави на првиот ден од есента. До крајот на денот треба да очекуваме повремени врнежи од дожд, понекаде пороен, но и грмежи, претежно во Далмација. По врнежливиот викенд, во понеделник ќе има спокој, а потоа најверојатно ќе следи жешко лето“, велат од ДХМЗ.

Предупредување поради лошото време кое претстои го објави и Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија. Предупредувањето за пороен дожд со град и силен ветер важи и за двата дена од викендот.Слични Објави