|

ХОСПИТАЛИЗИРАНИ СЕ ВКУПНО 113 ПАЦИЕНТИ, ОД НИВ 14 СЕ НА РЕСПИРАТОРИ

На Инфективната клиника во Скопје денеска биле примени нови 3 пациенти, со што бројката на хоспитализирани е 68, од кои осум се на механичка вентилација, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Во болницата „8 Септември“ хоспитализирани се вкупно 31 пациенти, од кои на респираторна машина се шест пациенти, додека пак во битолската болница, хоспитализирани се пет пациенти кои се во стабилна здравствена состојба. Во Штип хоспитализирани се вкупно девет пациенти позитивни на коронавирусот.

Со ова, вкупната бројка на хоспитализирани изнесува 113, од кои 14 се во потешка состојба и дишат на респираторна машина.

Извор: МакфаксСлични Објави