Илон Маск им направи реклама на градот Белоградчик и на Бугарија

//

Илон Маск, најбогатиот човек на планетата, им направи реклама на Белоградчик и Бугарија. Основачот на Tesla и SpaceX на својот профил на социјалната мрежа Twitter сподели фотографија од тврдината „Калето“ во Белоградчик, направена од бугарскиот фотограф Владислав Терзијски. Фотографијата е направена со дрон и ја открива уникатноста на карпите и историската тврдина. Објавата на Маск беше придружена со текст „Бев сигурен дека ова е во Елден Ринг“ (fantasy видео игра), јавува БТА.

„Тврдината Белоградчик и карпите во нејзина близина се меѓу 100-те национални туристички места на Бугарија. Од почетокот на оваа година локалитетот го посетиле близу 70.000 бугарски и странски туристи. Под убавината на Белоградчишките карпи, во дворот на тврдината, седма година по ред се спроведува идејата на академик Пламен Карталов – летен фестивал „Опера на врвовите“. Под отворено небо, љубителите на операта и балетот се сведоци на необични сценски решенија и режисерска интерпретација. Јавноста ужива во уметноста на уметниците од Софиската опера и балет и гостите изведувачи, режисери и музичари“, изјави за БТА Росен Младенов, заменик градоначалник на Белоградчик.

Во ноември минатата година, Илон Маск стана првиот човек во светот со нето богатство од 300 милијарди долари, а до ден денес продолжува да биде најбогат човек на планетата, според рангирањето на Форбс.

Претходна статија

Казна до пет години затвор за напад врз новинар

Следна статија

Кривична за штипјанец, украл банкарски податоци и трошел од туѓа платежна картичка

Најново од Вести