ИНДИСКИОТ ПРЕМИЕР ГО ПРЕЧЕКА ТРАМП СО ЗБОРОВИТЕ: „ГОСТИНOТ Е БОГ“

//

Американскиот претседател Доналд Трамп ја почна својата посета на Индија со пристигнување во градот Ахмедабад, каде беше пречекан од премиерот Нарендра Моди. На крикет-стадионот, Трамп и Меланија беа поздравени од сто илјади луѓе.

Индија и САД имаат блиски политички и безбедносни врски, а дводневната посета на Трамп треба да премине во јакнење пред сè на економските односи, вклучително и разговори, како заедно да се спротивстават на економското јакнење на Кина.

Премиерот Моди ги поздрави Трамп и неговата сопруга Меланија, по излегувањето од претседателскиот авион.

До стадионот за крикет, во градот кој е политички дом на индискиот премиер, голем број граѓани се собраа на улиците за да го поздрават претседателот на САД.
На стадионот многумина носеа бели капи со натпис Доналд Трамп и картонски маски со ликовите на Трамп и Моди.

Непосредно пред слетувањето во Индија, на својот Твитер Трамп напиша на хинду јазикот: „Подготвени сме за пристигнување во Индија, за неколку часа ќе се сретнеме со сите“. На што индискиот премиер му одговори:„Гостин е Бог“.Многу патишта се затворени во Ахмедабад, продавниците се затворени, а полицијата е стационирана на покривите и терасите.

Извор: МакфаксПретходна статија

ПОЖАР ВО ФАБРИКА ЗА СОКОВИ ВО ОХРИД

Следна статија

ПОПУЛАРНИОТ АКТЕР СЕМИР ГИЧИЌ ВЕЧЕРВА СО СВОЈ СТЕНДАП ВО „ТЕАТАР КОМЕДИЈА“

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи