|

Иран: Хутите ќе напаѓаат бродови додека трае геноцидот во Газа

Соединетите Држави не можат да повикуваат на воздржаност додека ја поддржуваат израелската војна во Газа, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи, повикувајќи на дипломатско решение за војната во енклавата.

На заедничката прес-конференција со неговиот индиски колега во Техеран, Хосеин Амирабдолахиан ги повика американските власти „да не ги поврзуваат безбедносните и националните интереси на САД со судбината на паднатиот израелски премиер“.

Исламската Република ја поддржува палестинската исламистичка група Хамас во нејзината војна со Израел, а Техеран ги обвинува САД дека ги поддржуваат, како што ги нарекуваат, израелските злосторства во Газа.

Амирабдолахиан рече дека членовите на движењето Ансар Алах Хути, поддржано од Иран, ќе продолжат со нападите во Црвеното Море „се додека трае геноцидот во Газа“.

„Високи функционери ни рекоа дека се додека трае геноцидот во војната во Газа, тие ќе преземат мерки за да го спречат движењето на израелските бродови или бродови кои пловат кон Тел Авив“, рече тој.

Сепак, Амирабдолахиан додаде дека Хутите го увериле Техеран дека „нема да ја нарушат поморската безбедност“.

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот ги нарече јеменските сили Хути терористичка група откако американски и британски воени авиони, бродови и подморници извршија десетици воздушни напади низ Јемен во текот на ноќта.

Членовите на движењето Хуту се заканија со „силен и ефективен одговор“.Слични Објави