|

Израелската армија има нов план во Газа

Израелската армија, според извештаите на израелските медиуми, сака да ја прошири борбата против палестинската милитантна група Хамас до најјужниот дел на Појасот Газа.

Армијата сака да ја прошири борбата кон бригадата на Хамас во Рафах, како што тоа во моментов го прави со единиците на Хамас во областа на јужниот град Кан Јунис, весникот „Тајмс оф Израел“ го цитираше израелскиот министер за одбрана Јоав Галант во четвртокот вечер.

Повеќе од 1,3 милиони луѓе живеат во Рафах и околината, што е повеќе од половина од населението на Појасот Газа од околу 2,2 милиони. Тие ги напуштија своите домови и побараа засолниште од борбите во тој град. Пред војната, Рафах имал околу 250.000 жители.

Речиси четири месеци по координираните напади на палестинската милитантна група Хамас врз јужен Израел на 7 октомври, во кои загинаа околу 1.200 луѓе, израелските копнени сили влегоа длабоко во Појасот Газа за да се обидат да го уништат Хамас.

Сепак, јужниот крај на палестинската крајбрежна област, која се граничи со Египет со поделениот град Рафах и со истоимениот граничен премин, засега не е цел на копнените сили.

Бригадата на Хамас во Кан Јунис се распаѓа, рече Галант за време на посетата на војниците во градот, објави весникот.

Кан Јунис се смета за упориште на Хамас.

Галант рече дека операцијата ќе биде завршена таму и дека ќе се пресели во Рафах за „да се елиминира секој терорист што се обидува да ни наштети“.

Волстрит џурнал пред три недели објави, повикувајќи се на неименувани израелски и египетски извори, дека израелските власти го информирале Египет за планирана воена операција долж границата со Газа.

Слични Објави