Јанша: Можен напредок за Северна Македонијa и Албанија во октомври, ако има договор

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, одржа прес – конференција по неговото обраќање пред европратениците во Стразбур денеска, и истакна дека можен е напредок во процесот на проширување со Скопје и Тирана во октомври доколку има согласност на земјите – членки, јави дописничката на МИА од Брисел.

Словенечкиот премиер рече дека не ги разбира земјите – членки на ЕУ кои се противат на проширувањето, но смета дека е потребна дебата на темата.

-Постои дилема во Европа дали проширувањето е од стратешка важност или не, рече Јанша. Целиот напис можете да го прочитате овде.Извор: Zoom.mk

Претходна статија

Адвокатот Миланов: Какви организатори се Вељаноски, Ристовски и Јанакиески, кога од 30.000 пораки нема ниту една комуникација

Следна статија

По стоти пат повторно се најавуваат реформи во администрацијата

Најново од Вести