ЈОВЕСКИ: НЕ ПОСТОЈАТ ПРЕЧКИ ЗА ИНТЕРПОЛ ДА ОБЈАВИ ПОТЕРНИЦА ПО ГРУЕВСКИ

/

Јавниот обвинител, Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или било какви пречки за да биде објавена потерницата за екс-премиерот, Никола Груевски, на листата на Интерпол.

Тој изрази очекување дека состојбата ќе биде решена во брзо време, а за тоа, како што рече, задолжена е обвинителката Вилма Русковска.

„Не ми е познато како напредува во тој дел, но верувам дека нема законски или било какви пречки за објавување на потерницата“, рече Јовески.

Јавниот обвинител по потпишувањето на меморандумот за соработка меѓу Академијата за судии и обвинители, ЈОРМ и ОБСЕ/ОДИХР беше запрашан дали до крајот на мај ќе има обвинение, на што одговори дека во оваа фаза не може да се говори за тоа.„Во овој момент може да се говори бидејќи истражната постапка е при крај, па откако ќе заврши истражната постапка ќе се знае каква одлука ќе донесе Јавното обвинителство. Дали ќе поднесе обвинение или ќе донесе друг вид на јавно обвинителска одлука“, рече Јовески додавајќи дека не сака да се прејудицираат работите во моментов.

Извор: МакфаксПретходна статија

ШАХПАСКА: СО НОВИОТ ЗАКОН ЗА СОЦИЈАЛНА ЗАШТИТА СЕ УНАПРЕДУВААТ ПРАВАТА НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ БАРА КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ ОД ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ

Најново од Вести