ЈУБИЛЕЈ: ПРИЛЕПСКИОТ ТЕАТАР „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ СЛАВИ 70 ГОДИНИ

/

Театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп на 18 февруари ќе одбележи 70 години од основањето. Во седумте децении на развој и растеж на театарот главниот акцент беше ставен на домашното драмско творештво, со што стана бренд со врвни перформанси.

Годишнината на театарот „Војдан Чернодрински“ ќе биде одбележана со манифестацијата „Недела на театарот“, која ќе се одржи од 17 до 23 февруари, а со која ќе бидат прикажани премиерата на претставата „Лажговци“ во режија на Коле Ангеловски, проектот „Глумците пеат“ и пет претстави од тековниот репертоар.

Претходна статија

БЕКАМ ГО ПОДДРЖА МУНДИЈАЛОТ 2022 ВО КАТАР, ПА ДОБИЛ 180 МИЛИОНИ ФУНТИ ЗА ИНТЕР МАЈАМИ!

Следна статија

КАРАВАНОТ ТРГНА: МИЦКОСКИ ПРЕКУ FACEBOOK ГО ПОВИКА ЗАЕВ НА ТВ ДУЕЛ

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи