|

Канада вели дека Израел не ја нападнал болницата во Газа

Канадското Министерство за одбрана, повикувајќи се на анализа на отворени извори и доверливи извештаи, соопшти со „висок степен на доверба“ дека Израел не стои зад нападот на болницата Ал-Ахли во Газа на 17 октомври. Нападот најверојатно бил предизвикан од погрешна ракета истрелана од Газа, соопшти канадското Министерство за одбрана.

Хамас ги обвини израелските сили за нападот, но Израел постојано изјави дека не ја нападнал болницата и ја обвини залутаната ракета истрелана од Газа.

Проценката на Канада доаѓа еден ден откако француското воено разузнавање заклучи дека експлозијата во болницата најверојатно била предизвикана од палестинска ракета, а не од израелски напад. САД, исто така, оценија дека Израел не го нападнал објектот Ал-Ахли во Газа.

Слични Објави