КИНА ИМ ЗАБРАНИ НА СВОИТЕ ДРЖАВЈАНИ ДА ПАТУВААТ ВО ТАЈВАН

//

Кинеските власти соопштија дека им забрануваат на своите државјани да патуваат индивидуално во Тајван, со оглед на тековните лоши односи со властите на островот.

Во соопштението на Министерството за култура и туризам се вели дека таквото патување ќе биде санкционирано почнувајќи од четврток, со оглед на тековните односи меѓу двете страни, пренесе агенцијата „Танјуг“.

Во соопштението не се наведува ништо во врска со суспендирање на групни патувања за кинески државјани.

Извор: Макфакс

Претходна статија

ЕУРОСТАТ: ПОВЕЌЕ ОД 60% ОД МАКЕДОНЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА СИ ДОЗВОЛАТ ГОДИШЕН ОДМОР

Следна статија

ДОДЕКА МИЦКОСКИ Е НА ОДМОР ВО ХРВАТСКА, А ЗАЕВ ВО ОХРИД И ГРЦИЈА, РАБОТНИТЕ ГРУПИ НА ДВЕТЕ ПАРТИИ ЌЕ СЕ ДОГОВАРААТ ЗА СЈО И ПОПИСОТ

Најново од Вести