Кина реагираше на „експлозивниот“ говор на Путин

/

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска по обраќањето на рускиот претседател Владимир Путин ги повика сите страни да се вклучат во дијалог и консултации и да најдат начин да ги решат безбедносните проблеми.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, на брифинг за медиумите истакна дека позицијата на Кина за Украина е „конзистентна и јасна“, пренесува Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно денеска нареди прва мобилизација на Русија по Втората светска војна и го предупреди Западот дека Москва ќе одговори со моќта на својот огромен воен арсенал доколку продолжи, како што рече, со „нуклеарна уцена“.Извор: vecer.press

Претходна статија

ЕУ: Не ги признаваме референдумите во Украина – тие не се легални

Следна статија

Бугарија ја започнува модернизацијата на својата најголема воздухопловна база

Најново од Вести