ЌЕРКА НА ПОЧИНАТ ПАЦИЕНТ ОД ТЕТОВО: НЕ САМО ШТО ТАТКО МИ НЕ ДОБИ ГРИЖА ТУКУ И НИЕ СЕ ЗАРАЗИВМЕ СО КОВИД-19

//

Наташа Апостоловска, ќерка на 69-годишен тетовец кој почина од коронавирус, преку социјалните мрежи тврди дека не добиле лекарска грижа додека татко и бил на лечење во Заводот за рехабилитација во Козле и бара да се спроведе истрага за неговата смрт.

„Вчера вечер почина татко ми. Се надевам дека ќе се спроведе истрага. Најжално е што поради тие лекари и јас и мајка ми се заразивме и сме позитивни, тие не преземаат ни морална обврска, а ние ниту на погреб не може да му одиме на татко ми. Само за нас важат законите, прописите и упатствата, објави денес Апостоловска на профилот на Твитер, означувајќи ги и прашувајќи ги министерот Филипче и Министерството за здравство.Таа на 25 март алармираше дека од Заводот за рехабилитација во Козле, каде бил од 9 до 23 март, тако и бил отпуштен без да биде тестиран за коронавирус. Поради симпоми бил хоспитализиран на 25 март во тетовско Инфективно одделение, каде му е утврден Ковид-19.

Претходна статија

ДСЗИ: НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА СТРОГО СЕ ПОЧИТУВААТ ПРЕПОРАКИТЕ ЗА ЗАШТИТНА ОПРЕМА

Следна статија

САД СО 1,1 МИЛ. ДОЛАРИ ПОМОШ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО БОРБАТА СО КОВИД-19

Најново од Вести