| |

Ќучук во Хаг: Инсистираме до крајот на годината да се укине ветото за Бугарија за влез во Шенген зоната

Бугарскиот европратеник Илхан Ќучук е во посета на Нидерландија, каде што се сретна со лидерите на либералните партии во земјата. За време на средбата со лидерот на партијата D66 – Роб Јетен, Ќучук го привлече вниманието на позитивната оценка на Европската комисија за напредокот постигнат од Бугарија и Романија по патот кон Шенген. Европратеникот презентираше податоци и ги потврди очекувањата на граѓаните на Бугарија наскоро да станат дел од Шенген зоната, со давање официјален извештај на МВР, кој содржи податоци за граничната безбедност, соопшти прес-службата на Ќучук, пренесува БГНЕС.

„Очекуваме хашкото вето да падне до крајот на годината, бидејќи Бугарија ги исполнува сите критериуми и не го заслужува ова исклучување. Бугарија ги исполни сите формални услови за влез во Шенген, прави реформи кои се поврзани со тешката расправа во бугарскиот парламент за уставните измени и владеењето на правото, иако тоа никогаш не било обврзувачки критериум. Бугарија е исклучително важна за заштита на надворешните граници на ЕУ. Земјата има добри системи за управување со границите, во активна соработка е во однос на размена на информации и оперативна работа со европските агенции и нејзините соседни земји“, рече категорично Ќучук.

Ќучук на средбата истакна дека ДПС ја поддржува евроатлантската влада во Бугарија, бидејќи дефинираните приоритети – влез во Шенген и во еврозоната се приоритети и на Движењето. Европратеникот изјави дека ДПС го користи сиот свој потенцијал за да ја постигне оваа државна цел.

Илхан Кучук денеска треба да се сретне со Дилан Јешилѓоз, лидер на Народната партија за слобода и демократија (VVD).

Вчера Куциук водеше демонстрации во Виена, барајќи Австрија и Нидерландија да ја преиспитаат својата позиција за Бугарија и Романија до крајот на годинава. Во главниот град на Австрија, бугарскиот европратеник доби поддршка од романската либерална партија и австриските либерали.

Слични Објави