ЌУЧУК: ВРАЌАЊЕ НА ДОВЕРБАТА И ЗАЈАКНУВАЊЕ НА СОРАБОТКАТА МЕЃУ СОФИЈА И СКОПЈЕ

//

Почеток на преговорите со ЕУ ќе значи евалуација на тоа признание како силен поттик за европските перспективи на целиот регион.

Ова на Фејсбук го пишува министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата што со премиерот Зоран Заев ја имаа во Брисел со бугарскиот европратеник и известител за Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук.

Ќучук, пак, на ФБ објави дека на средбата со Заев и Османи било истакнато дека поврзаноста меѓу Македонија и Бугарија е клучот за добрососедските односи.– Потребна ни е: Агенда заснована врз иднината; Поврзување – инфраструктура, дигитална, образовна и културна; Враќање на довербата и зајакнување на односите меѓу Бугарија и Република Македонија, наведува Ќучук.

Претходна статија

ОД АФРИКА ПРИСТИГНУВА МАКЕДОНСКИ ВОЈНИК ВО ТЕШКА СОСТОЈБА, ФИЛИПЧЕ ВЕЛИ ДЕКА НЕ СЕ ЗНАЕ СО КОЈ СОЈ ОД КОВИД 19 Е ЗАРАЗЕН

Следна статија

СВАДБИ НА КРАЈОТ НА МАЈ ИЛИ ПОЧЕТОК НА ЈУНИ

Најново од Вести