ЕК ПОКРЕНА НОВА ПОСТАПКА ПРОТИВ „АСТРАЗЕНЕКА“ ВО БРИСЕЛ

/

Европската комисија покрена нова постапка против „Астразенека“ пред судот во Брисел, поради доцнењето на испораката на вакцини против Ковид-19.

Официјални лица запознаени со случајот изјавија дека тужбата претежно е од процедурален карактер, објави „Ројтерс“.

Првиот случај беше покренат во април и ќе и овозможи на ЕУ да побара евентуално парични казни.Првиот случај се однесуваше на барањето за побрза испорака на вакцините, додека во вторипт случај се работи за суштински факти.

Претходна статија

СЗО: СИТЕ ТРЕБА ДА БИДЕМЕ ЗАГРИЖЕНИ ПОРАДИ ИНДИСКИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС

Следна статија

ОД АФРИКА ПРИСТИГНУВА МАКЕДОНСКИ ВОЈНИК ВО ТЕШКА СОСТОЈБА, ФИЛИПЧЕ ВЕЛИ ДЕКА НЕ СЕ ЗНАЕ СО КОЈ СОЈ ОД КОВИД 19 Е ЗАРАЗЕН

Најново од Вести