КОНГРЕСНИОТ ЦЕНТАР ИФЕМА ВО МАДРИД ЌЕ СТАНЕ ВОЕНА БОЛНИЦА СО НА 5000 ЛЕГЛА

/

Регионалната Влада на Мадрид најави дека Конференцискиот центар ИФЕМА ќе го претвори во импровизирана воена болница со 5.500 кревети, бидејќи клиниките се соочуваат со недостиг од простор, медицински персонал и материјали .

„Најтешките денови се пред нас, изјави на прес конференција началникот на Итната служба, Фернандо Симон, пренесуваат британските медиуми.
Бројот на заболени во Шпанија вчера скокна за околу 20 отсто, зголемувајќи се на 20.500 , а досега умреа над 1.000 лица.Во Мадрид веќе два хотела се претворени во болници за лекување на заболени од коорнавирусот.

Претходна статија

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВЕ ЛИЦА ОД КОЧАНИ КОИ НЕ ЈА ПОЧИТУВАЛЕ МЕРКАТА ЗА САМОИЗОЛАЦИЈА

Следна статија

ЈАНЧЕВ: ВО КАВАДАРЦИ ЌЕ СЕ ВРШИ ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА ВЛЕЗОВИТЕ НА СИТЕ ЗГРАДИ

Најново од Вести