Консултативниот совет за национална безбедност на Бугарија ќе се состане денеска- главна тема РС Македонија

//

Претседателот на Бугарија Румен Радев свикува состанок на Консултативниот совет за национална безбедност на тема „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Република Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија.

Состанокот ќе се одржи денеска во 14.00 часот, а на него ќе присуствуваат и претседателите на политичките сили застапени во парламентот, јавува БГНЕС.

Важно е ова највисоко политичко тело да има став. Треба да го забрзаме процесот на европска интеграција на РС Македонија, но со почитување на националниот интерес. Важно е да се разбере дека правата на македонските Бугари, создавањето услови за нивно целосно вклучување во јавниот, политичкиот, културниот живот на земјата е прашање од големо значење за Бугарија. Не еднаш сум повикал да престане говорот на омраза, коментира претседателот Радев неколку дена пред одржувањето на Советот.

Премиерот Кирил Петков во пресрет на состанокот на советодавното тело коментира дека темата РС Македонија е национално прашање и треба да се слушнат сите мислења. Тој беше дециден дека ставот на нашата земја за преговарачкиот процес е зачуван, а владејачката коалиција има заеднички и јасен став, договорен пред очите на целиот бугарски народ.

Следниот вторник, 18 јануари, бугарскиот премиер ќе замине во Скопје на средба со идниот премиер на РС Македонија Димитар Ковачевски. Посетата ќе означи нов почеток во развојот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе ги претстави следните чекори што двете влади ќе ги преземат за решавање на отворените билатерални прашања.„Треба да го промениме сфаќањето за тоа што навистина значи за РС Македонија да преговара со ЕУ и да биде дел од неа во иднина. Ајде да зборуваме за сите придобивки што ќе ги имаме и ние и РСМ од овој процес“, рече Кирил Петков.

Пред македонската државна агенција, Ковачевски коментира дека ќе го пречека Кирил Петков со очекување за градење конкретен пријателски однос и комуникација меѓу двете земји на сите нивоа. Идниот премиер додаде дека потенцијалот треба да го искористат работните групи, како и во работата на двете влади, компаниите од двете земји, двете општества и сите важни фактори.

Имаме намера да дојдеме до дното на овој процес за да постигнеме резултати и да постигнеме логично приближување на позициите, вклучително и точката каде Бугарија ќе биде нашата најголема поддршка за нашите европски интеграции. Нешто слично успеавме да направиме и со Грција и убеден сум дека со добра волја и многу работа ќе успееме да постигнеме и со Бугарија, додаде тој.

Претходна статија

Фејсбук статус на Арбен Таравари поради кој ДУИ бурно реагира: Веднаш да го избрише и да се извини!

Следна статија

Георгиев: Политичката елита во Скопје е напикана во ќоше, не очекувам промена во бугарската позиција по Консултативниот совет кај претседателот

Најново од Вести