|

Косовската полиција со демант: Не сме окупирале ништо и не сме малтретирале никого

Косовската полиција ги демантираше одредените наводи во српските медиуми дека специјалните единици на езерото Газиводе го лишиле слободата едно лице од српската заедница и го малтретирале и дека ги окупирале тамошните објекти.

„Косовската полиција со своите единици е стационирана на главниот пат кој води во правец на граничниот пункт Брњак, не е лоциран во некоја конкретна зграда и нема лице кое малтретирало или вработило лице, како што пишуваат медиумите, туку само легитимирано лице кое снимало на телефон на таа локација“, велат од косовската полиција. Додаваат дека тоа лице откако било легитимирано, без проблем продолжило по својот пат“, се вели во соопштението на косовската полиција.

Претходно во текот на денот и директорот на Канцеларијата за Косово во Владата на Србија Петар Петковиќ изјави дека го информирал специјалниот пратеник за дијалог Мирослав Лајчак за „упадот на специјалците на Курти на Газиводеa.

Извор: Zoom. mkСлични Објави