|

Кривична пријава за две лица, злоупотребувале платежни картички

Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против А. Ѓ. (23) и А. Ѓ. (25), двајцата од с. Рашче, Скопско, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем по член 251 и изработка и употреба на лажна платежна картичка по член 274 Б од Кривичниот законик.

Првопријавениот, во периодот од септември до декември 2021, додека бил вработен во правно лице во Скопје на работно место продавач, искористувајќи поволна пригода, со својот мобилен телефон ги фотографирал идентификациските податоци од платежните картички заедно со пин-кодот од картичките на купувачите, кои му ги давале за плаќање на купената стока.

На тој начин успеал да собере податоци на 17 граѓани и потоа, заедно со второпријавениот, ги искористил во неколку наврати за плаќање комунални сметки и нарачки на производи.

По преземените мерки, било утврдено дека пријавените се сторители на делата.

Со судска наредба биле извршени претреси во нивните домови во с. Рашче и биле пронајдени докази за извршување на кривичните дела.

Извор: Temite

Слични Објави