КУРЦ НА 7 СЕПТЕМВРИ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА

//

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција. Курц во Македонија доаѓа по покана на премиерот Зоран Заев. При последната посета на Заев на Виена, на крајот на јуни, Курц упати апел до граѓаните на Македонија на референдумот да гласаат за новото име „Северна Македонија˝. Тој за австриските медиуми најави дека со премиерот Заев сака да разговара за напредокот во скрининг процесот.

Претходна статија

ПОМИНАА ДВЕ ГОДИНИ ОД ПОПЛАВИТЕ ВО СКОПСКО

Следна статија

ГРУПА „ОХРИД“: СЕГА Е ВРЕМЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА, ВЕ ПОВИКУВАМЕ ДА КАЖЕТЕ „ДА“

Најново од Вести