Лабуристите во Британија бараат протерување на рускиот амбасадор во Лондон

Главната опозициска партија во Велика Британија го повика премиерот да го протера рускиот амбасадор. Дејвид Лами, пратеник на Лабуристичката партија, во изјава за Индепендент, нагласи дека амбaсдорот на русија во Лондон, Андреј Келин треба да биде протеран.

Министерката за надворешни работи Лиз Трас имаше средба со Келин во четвртокот по руската инвазија.

Лами изјави за Индипендент: „Рускиот амбасадор ги папагализира лагите на непријателскиот режим на Путин, кој води нелегална војна против Украина“Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Османи: Заштитата на земјата подигната на највисоко ниво, се зголемуваат заканите од кибер напади

Следна статија

Синдикатите на полицијата и Армијата со протест пред Владата побараа усогласување на платите со минималната

Најново од Вести