ЛЕВИЦА ЌЕ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ЗАЕВ ЗА ЗАГРОЗУВАЊЕ НА НЕЗАВИСНОСТА

//

Политичката партија Левица најави дека ќе поднесе кривичната пријава против премиерот Зоран Заев за сторено кривично дело против државата, по чл. 308 од Кривичниот законик на „загрозување на независноста“, а причините за тоа ќе ги образложи на денешната прес-конференција пред седиштето на Основното јавно обвинителство – Скопје.
– Сметаме дека со прифаќањето на недостоинствениот предлог „Република Илинденска Македонија“ за севкупна (надворешна и внатрешна), таксативно се исполнети сите законски елементи на посоченото тешко политичко кривично дело кое се гони по службена должност и за кое законот предвидува најмала казна од пет години затвор, па затоа претставници на нашиот правен тим ќе поднесат соодветна пријава до надлежното јавно обвинителство за понатамошно процесуирање, се вели во соопштението на партијата.

Извор: ЕмагазинПретходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: БАРАМЕ ИТНА И НЕОДЛОЖЕНА ЛИДЕРСКА СРЕДБА, ОЧИГЛЕДНО Е ДЕКА ЗАЕВ И ВЛАДАТА НЕШТО КРИЈАТ ОД ЈАВНОСТА!

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: КАРТЕЛОТ НА ВЛАСТ НА ЧЕЛО СО ЗОРАН ЗАЕВ РАБОТИ ДИРЕКТНО НА ШТЕТА НА ГРАЃАНИТЕ

Најново од Вести