ЛОКАЛИЗИРАНИ 10-НА ПОЖАРИ ВО СИБИР, НО ПЕКОЛОТ ПРОДОЛЖУВА

/

Во последните 24 часа пожарникарите локализираа десетина пожари на териториja од 3.700 хектари во сибирската република Јакутија, но пожарите и понатаму беснеат поради што на терен е испратена и руската војска, јавува Фокус.

Според последните податоци на Владата во Русија пожарите зафатија површина од 1,2 милиони хектари. Во гаснењето учествуваат 734 луѓе, а од вчера помога и војската со 10 авиони и 10 воени хеликоптери. Вонредна состојба е прогласена во четири региони. Се претпоставува дека дел од пожарите започнале како удар од громтевици.

Претходна статија

УАПСЕН ГЕВГЕЛИЧАНЕЦ НА ТАБАНОВЦЕ СО 21 МИГРАНТ ВО НЕГОВОТО КОМБЕ

Следна статија

МАКЕДОНИЈА СО НАЈМАЛА ПРОСЕЧНА ПЛАТА ВО РЕГИОНОТ

Најново од Вести