Лукашенко: Без Белорусија нема преговори меѓу Русија и Украина

/

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека во преговорите за решавање на украинската криза треба да се вклучи и белоруската страна.

„Не може да има преговори без учество на Белорусија. Ако нè вклучивте во ова, пред сè западните земји, тогаш, се разбира, во тие преговори мора да се објави ставот на Белорусија“, рече Лукашенко на седницата на Советот за безбедност на Белорусија, пренесува „Спутник“.

Тој рече дека ставот му бил презентиран на министерот за надворешни работи и дека му е наложено да го спроведе.Извор: Temite

Претходна статија

Ковачевски: Нема тајни разговори со Бугарија

Следна статија

Ковачевски: Платите во образованието се зголемени за 21%, дијалогот со синдикатите продолжува и решение ќе има

Најново од Вести