МАКЕДОНСКА ЕКСПЕДИЦИЈА ГО ИСКАЧИ ВРВОТ ДАМАВАНД ВО ИРАН

//

Четиричлена македонска планинарска експедиција успешно го искачи врвот Дамаванд, кој со 5.671 метар надормска височина е највисокиот врв на Иран и највисок вулкански врв на Евроазискиот континент.

Успешното искачување македонската експедиција составена од планинарите Иван Трпков, Александар Ивановски, Пеце Караболов и Боби Цветков го направи вчера на 24 јули.

Четворицата планирани се членови на Планинарскиот спортски клуб „Димитар Илиевски Мурато“ од Битола.Извор: Курир

Претходна статија

ТАРАВАРИ : СКАНДАЛОЗНИОТ ТЕНДЕР Е ПРАШАЊЕ НА МОРАЛ

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: КАРТЕЛОТ НА ЗАЕВ ЈА ОГРАБУВА МАКЕДОНИЈА

Најново од Вести