Македонскиот џез состав Сетстат ќе настапи на фестивалот Аларма панк-џез во Софија

/

Сетстат, препознатливата македонска група која свири современ џез, ќе одржи свој концерт на сцената на „Софија лајв клуб“ на 20 април 2022, по отворањето на вратите од 20:00 часот.

Владан Дробицки – тромбон, Васко Бојаџиски – тенор и алт саксофон, Панче Бујуклиев – клавијатури, Павел Дробицки – бас и Гоце Наумов – тапани ќе ги свират за прв пат пред публика композициите од нивниот единаесетти албум. Албумот излегува наскоро со етикетата на PMG Jazz.

Концертот е втора епизода од серијата на “Аларма Панк-Џез” фестивалот на Бугарското Национално Радио, посветенa на размената и зближувањето на џез сцените од Бугарија и Северна Македонија, на којшто партнер по традиција е и Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија.Извор: Темите

Претходна статија

САД и ЕУ се подготвени да воведат дополнителни санкции кон Русија

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги игнорира легитимните барања на просветните работници и враќа со притисоци и понижувања

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да