МАКЕДОНСКИОТ СОВЕТ ОД МЕЛБУРН И ВИКТОРИЈА ЌЕ ЈА БОЈКОТИРА ЦЕРЕМОНИЈАТА КРЕВАЊЕ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ ВО МЕЛБУРН ЗА 8 СЕПТЕМВРИ АКО НЕ ИМ ДОЗВОЛАТ ДА ГО ПОДИГНАТ „СОНЦЕТО ОД КУТЛЕШ“

/

Македонскиот совет од Мелбурн и Викторија во Австралија соопшти дека негови членови нема да присуствуваат на традиционалната церемонија на кревање на македонското знаме на плоштадот во Мелбурн. Како причина за таа одлука, тие го истакнуваат „срамниот Преспански договор и илегалната промена на името“.

Тие велат дека церемонија ќе ја бојкотираат, ако не им биде дозволено да го кренат знамето со сонцето од Кутлеш. За тоа да биде спроведено, австралиските власти бараат дозвола од македонските дипломатски претставништва во таа земја. Ако Македонскиот совет тоа сака да го спроведе, тоа значи дека ќе мора да напише писмо до Конзулатот на Република Северна Македонија, со што индиректно ќе го признаат новото име.

„Тоа ние никогаш нема да го сториме. За нас ова е навредливо и понижувачки“, велат од Македонскиот совет од Мелбурн и Викторија.

Претходна статија

ПОЧЕСНА АРТИЛЕРИСКА СТРЕЛБА ПО ПОВОД 18 АВГУСТ- ДЕНОТ НА АРМИЈАТА

Следна статија

ПОЛИЦАЕЦОТ БОЈАН ТРАЈКОВСКИ ТРЕБА ДА БИДЕ ПРИМЕР ЗА МЛАДИТЕ: ПОМАГАЛ ПОЛОВИНА ЧАС НА ПОВРЕДЕН ЧОВЕК ДОДЕКА ДОЈДЕ БРЗАТА ПОМОШ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да