|

Макрон повторно ја откажа посетата на Украина

Посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина треба да се одржи во наредните недели, соопшти француското претседателство, со што уште еднаш се одложи планираната посета на шефот на државата на земјата.

Макрон првично рече дека планира да ја посети Украина во февруари за да потпише билатерален безбедносен договор со претседателот Володимир Зеленски. Ова беше одложено бидејќи Зеленски на крајот дојде во Париз да го потпише договорот. Дипломатите рекоа дека вториот датум бил планиран за почетокот на март пред да биде одложен за подоцна.

„Двајцата шефови на држави се согласија да останат во близок контакт, особено во однос на посетата на претседателот на Украина, која треба да се случи во наредните недели“, соопшти во неделата француското претседателство по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери.

Одложувањето дојде само неколку дена откако руска ракета падна на околу петстотини метри од украинскиот претседател и премиерот на Грција, кои беа во посета на градот Одеса на Црното Море. Макрон требаше да ја посети и Одеса.

Макрон зазеде поостар став кон Русија во последните неколку недели, обвинувајќи ја дека е агресивна кон Франција и Европа. Тој ги повика европските сојузници итно да направат повеќе за да и помогнат на Украина и се соочи со реакција од многу западни сојузници откако рече дека идејата за испраќање западни трупи во Украина не треба да се исклучи.

Два дипломатски извори рекоа дека француското претседателство размислува дали да го прошири патувањето во Украина за да вклучи и други западни шефови на држави кои би му се придружиле на Макрон, наместо билатерално патување, бидејќи сојузниците покажуваат единство и солидарност со Украина.Слични Објави