МАКРОН СТАВА КРАЈ НА ПРАКСАТА НА АЛЖИР, МАРОКО И ТУРЦИЈА ДА ИСПРАЌААТ СВОИ ИМАМИ ВО ФРАНЦИЈА

//

Претседателот на Франција, Емануел Макрон вчера изјави дека ќе ја ограничи праксата други земји да праќаат имами и учители во Франција, со цел да го запре „сепаратизмот“.

Тој наведе дека постепено ќе го ограничи системот според кој Алжир, Мароко и Турција испраќаат имами во Франција, додавајќи дека со тие земји постигнал договор освен со Турција.

– Нема да и дозволам на ниту една земја да не храни со сепаратизам, посочи Макрон, додавајќи оти ставањето крај на исламскиот конзуларен систем е важен за да се ограничи странското влијание и да се обезбеди почитување на француските закони.Тој наведе дека Алжир, Мароко и Турција годишно во Франција испраќаат 300 имами. Макрон истакна и дека побарал од француските институции кои го претставуваат исламот да обезбедат имамите да се обучуваат на француска територија.

Претходна статија

МИЛОШОСКИ ЌЕ НОСИ „БОМБИ“ СО ЗАЕВ КАЈ РУСКОВСКА

Следна статија

ПАТНИЦИТЕ ГО НАПУШТААТ КРУЗЕРОТ „ДАЈМОНД ПРИНЦЕС“ ПОСЛЕ ДВЕ НЕДЕЛИ КАРАТИН

Најново од Вести