| |

Марија Габриел разговараше со Ентони Блинкен за продлабочување на соработката меѓу Софија и Вашингтон

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија Марија Габриел разговараше телефонски со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, соопшти Министерството за надворешни работи на Бугарија.

Државниот секретар изрази поддршка за новата влада на Република Бугарија и и честиташе на нејзината јасна евроатланска ориентација. Марија Габриел ја истакна важноста на 120-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Бугарија и САД. Вицепремиерот ги сподели и главните приоритети на Владата, меѓу кои ја истакна активната улога на Бугарија во ЕУ и НАТО. Беше истакната и европската перспектива за Западен Балкан, под услов да се почитуваат договорените обврски.

Стратешкото партнерство со САД како можност за зајакнување на соработката меѓу двете земји во области од заемен интерес беше централна тема на разговорот. Пристапувањето на Бугарија во американската програма за укинување на визите останува важен приоритет.

Марија Габриел и Ентони Блинкен се обединија околу важноста на поддршката за Украина, а во тој контекст и двајцата ја истакнаа важноста на посетата на претседателот на Украина Володимир Зеленски во Бугарија.

Продлабочувањето на соработката со Вашингтон, како на билатерален, така и во рамките на НАТО, е приоритет во надворешната политика на Бугарија. Вицепремиерката Марија Габриел му се заблагодари на државниот секретар Ентони Блинкен за одредувањето датум за втората сесија на стратешкиот дијалог Бугарија-САД. Средбата ќе се одржи на 25 септември во Вашингтон, а бугарската делегација ќе ја предводи Марија Габриел. Вицепремиерот очекува на средбата да се наведат конкретни чекори за продлабочување на соработката на теми од заеднички интерес, вклучувајќи ја безбедноста и одбраната, енергетската диверзификација, иновациите и борбата против дезинформациите.Слични Објави