|

Метеж на границите, на Табановце се чека околу еден час, а на Богородица 30-ина минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Поради зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за влез и излез од државата на ГП Табановце е околу еден час, на ГП Богородица за излез од државата е 30-ина минути. На другите гранични премини од македонска страна нема поголеми задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони. Ова особено се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Слични Објави