|

Мицкоски нема да присуствува на чествувањето на Илинден во Крушево

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потврди дека нема да присуствува утре на чествувањето на Илинден на Мечкин Камен во Крушево. Најави дека традиционално 2 Август ќе го помине во населеното место Ташмаруништа, во близина на Струга.

За новиот концепт на прослава на Илинден инициран од претседателот Стево Пендаровски, тој го нараче импровизирано чествување на најголемиот празник на македонскиот народ, кој според Крушевскиот манифест, вели, е и празник на нашите сограѓани без разлика на етничката припадност.

– Дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот  Пендаровски нема да биде делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Мицкоски пред состанокот со партијата Демократски сили на Ромите нивен коалициски партнер по повод соработката на претстојните локални избори.

Претседателот Стево Пендаровски ги покани претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев и сите лидери на политички партии застапени во Парламентот заеднички да го прослават Илинден – Денот на Републиката во Крушево на централна прослава. Замислата е дека со овој начин на прослава ќе се постигне поголема сплотеност и ќе се овозможи вистинско честување на Илинден како симбол на обединување.

Извор: Zoom. mkСлични Објави