Шахпаска: Вакцинирани 59 проценти од вработените во градинките

/

Работата во градинките и покрај летните одмори се одвива согласно насоките и препораките на здравствените власти, а она на што во моментот е фокусирано Министерството за труд и социјална политика е зголемување на бројот на вакцинирани вработени лица во градинките со цел безбеден престој на децата во претшколските установи. При денешната посета на Берово, Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска информираше дека досега се вакцинирани 59 проценти од вработените во градинките во државата веќе се вакцинирани, а тенденцијата е таа бројка да биде уште поголема.

– Работата на градинката не престанала иако се наоѓаме на средина на годишните одмори. Во изминатиот период сериозно се пристапи кон процесот на вакцинирање за што говори и самата бројка на вакцинирани од 59 процентен одзив. Ги повикувам и останатите 41 проценти од вработените да се довакцинираат за да може да биде обезбеден престојот на децата во градинките, рече Шахпаска.

Во моментот како што додаде побарано е од Комисијата за заразни болести да се зголеми бројот на групите на деца кои посетуваат градинка

– Веќе има измени на групите, а со допис побаравме таа бројка да биде зголемена во групите-јасли каде во група престојуваат по 15 деца деца. Во меѓувремен протоколот за групите од 2 до 6 години протоколот е проширен на 20 деца, додаде Шахпаска.Министерката посочи дека доколку дозволи епидемиолошката состојба може да се очекува во најскоро време градинките да работат со полн капацитет.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Мицкоски нема да присуствува на чествувањето на Илинден во Крушево

Следна статија

Мицкоски: Власта ги менува ставовите за цензусот, ние сме за отворени листи и поддржуваме помал изборен праг

Најново од Вести