МИРОСЛАВ ЛАЈЧАК НОВ ПРЕТСТАВНИК НА ЕУ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН

/

Службата за надворешни работи на ЕУ соопшти дека Мирослав Лајчак и официјално е назначен за специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина како и за западниот Балкан, јавува МИА.

Во соопштението на службата се наведува дека задачата на новиот Специјален претставник на ЕУ ќе биде постигнување на целокупна нормализација на односите помеѓу Србија и Косово и подобрување на соседските односи меѓу земјите од Западен Балкан, со цел да им помогне да го надминат наследството од минатото и да придонесе за конзистентноста и ефикасноста на дејството на ЕУ во регионот.

Претходна статија

СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ ОДРЖУВА СЕДНИЦИ НА ОТВОРЕНО

Следна статија

ПАНДЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ ДА ГО ВОДАТ ЛУЃЕ СО СТРАСТ, А НЕ АЛЧНИ ЗА ПАРИ!

Најново од Вести