МНР на Бугариja: Последните настани во Москва ја зајакнуваат потребата од поддршка за Украина

//

„Последните најави од Москва се ескалација на целосната загриженост . Заедно со нуклеарната реторика и таканаречените „референдуми“, овие алармантни случувања ја засилуваат потребата за доследна поддршка за суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на Украина, пренесува БГНЕС.

Ова го напиша Министерството за надворешни работи на Бугарија на својот Твитер профил во првата реакција на утринскиот говор на рускиот претседател Владимир Путин, кој најави делумна мобилизација во Русија.

Претходна статија

Ковачевски во ОН: Северна Македонија е пример за функционална мултиетничка држава и е фактор

Следна статија

Средба на Османи и Ковачевски со Мишел: Северна Македонија е во квалитативно повисока фаза во своите односи со ЕУ

Најново од Вести