МОГЕРИНИ: СЕ НАДЕВАМ НА ПОЗИТИВНА ОДЛУКА ЗА СКОПЈЕ И ТИРАНА

//

Федерика Могерини утрово пред почетокот на Советот за надворешни работи на ЕУ во Луксембург со кој таа претседава ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Македонија и Албанија.

„Се надевам дека земјите членки ќе се сетат и ќе оддадат признание за овие чекори, посебно во наредните денови кога важна одлука треба да се донесе за отворањето на преговорите со Албанија и Северна Македонија, одлука што треба да се донесе во најкус можен рок“, изјави шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини,Претходна статија

ЌЕ ИСПЕЕ ЛИ НЕКОЈ ПЕСНА ЗА ТИКВЕШКОТО ВОСТАНИЕ?

Следна статија

ЈАДРАНОТ СЕ ГУШИ ВО ПЛАСТИКА И Е МЕЃУ НАЈЗАГАДЕНИТЕ МОРИЊА ВО ЕВРОПА

Најново од Вести