|

Моќно оружје на САД и Британија за напад на Хутите: подморници и проектил користен за време на бомбардирањето на СФРЈ во 1999 година

По два месеци напади на бродовите во Црвеното Море, САД и Обединетото Кралство возвратија со напад на позициите на Хутите во Јемен. Причина беше масовниот напад со беспилотни летала камикази и противбродски проектили извршен од Хутите на 10 јануари, што беше 26. напад од 19 ноември до денес.

Набргу по нападот, и од Вашингтон и од Лондон стигнале изјави дека овој пат Хутите отишле предалеку и дека нема да останат неказнети.

Американско-британската реакција не се чекаше долго. Ноќта меѓу 11 и 12 јануари американските воени бродови и британските борбени авиони ги нападнаа базите на Хутите во Јемен. Според првите изјави на американската војска, нападот бил масовен на повеќе од 60 цели на 16 позиции.

Според првичните извештаи, основното оружје на нападот била крстосувачката ракета Томахавк. Засега е познато дека биле користени UGM-109E Tomahawk Land Attack Missile (TLAM Block IV).

Томахавк беше развиен во 1970-тите и 1980-тите како стратешка крстосувачка ракета вооружена со нуклеарна боева глава наменета за лансирање од авиони (првенствено стратешки бомбардери). Наскоро беше развиена варијанта со класична боева глава.

Втората првпат беше искористена во 1991 година за време на операцијата Пустинска бура. Од тогаш до вчера, повеќе од 2.000 томахавки беа користени во борби, вклучително и во нападите на српските позиции во Србија и Босна и Херцеговина во текот на деведесеттите.

Најдобрата карактеристика на Томахавк, поради што се уште се користи, е тоа што е многу тешко да се открие. Особено со копнени радари. Тоа се постигнува со летање на само десет метри од земјата со голема субсонична брзина (околу 900 km/h).

Неколкуте различни системи, вклучително и сателитски GPS, му дозволуваат да лета во долините и помеѓу ридовите и да ги заобиколува позициите за воздушна одбрана. Современите воздухопловни сили опремени со летачки радари можат да детектираат и соборат Томахавци, но Хутите немаат такви способности.

Друга карактеристика на  Томахавк е неговиот многу долг дострел. Имајќи предвид дека првично беше развиено како оружје за нуклеарни напади врз цели длабоко во СССР, има домет од 1.600 километри, што значи можност за напад од многу безбедно растојание. Големата боева глава тешка повеќе од 450 килограми сигурно ги уништува сите цели освен оние кои се закопани многу длабоко под земја.

„Си-Ен-Ен“ тврди дека крстосувачките ракети Томахавк биле лансирани од УСС Флорида (SSBN-728). УСС Флорида е една од четирите подморници од класата Охајо кои беа претворени во 1990-тите од подморници со балистички ракети со нуклеарни боеви глави во подморници за напад со крстосувачки ракети. Ова резултираше со особено моќно оружје за акција во локалните војни.

Секој од нив е вооружена со 154 крстосувачки ракети UGM-109E Tomahawk Land Attack Missile (TLAM Block IV). Така е добиена најголема концентрација на крстосувачки ракети на едно пловило. Дваесет и двете вертикални цевки за лансирање се изменети за да се сместат мултифункционалните контејнери за лансирање од типот MAC (Multiple All-Up Round Canisters). Во секоја од нив има седум ракети Томахавк.

Релативно големата големина и моќта на подморницата и овозможуваат да носи 154 крстаречки ракети Томахавк, 50% повеќе од пакетот американски разурнувачи со наведувани ракети и речиси четири пати повеќе од најновите нападни подморници на американската морнарица.

„ССГН може да испорача многу огнена моќ многу брзо“, изјави за Си-Ен-Ен во 2021 година Карл Шустер, поранешен капетан на морнарицата и директор на операции во Заедничкиот разузнавачки центар на американската Пацифичка команда.

„Сто педесет и четири томахавки прецизно даваат многу удари. Ниту еден противник на САД не може да ја игнорира заканата“, рече тој.

Додека морнарицата би можела да собере поголем број разурнувачи за да испорача ракети во уште поголем број, како самостојна единица која тешко се открива, подморницата со наведувани ракети од класата Охајо е во океан сама по себе во американскиот арсенал, Бредли Мартин, поранешен капетан на морнарицата стана поморски истражувач во тинк-тенкот RAND Corp, исто така кажано во 2021 година.

„SSGN останува платформата со единствена најголема способност за испорака на конвенционални ракети“, рече Мартин.

Големината на таа огнена моќ беше прикажана во март 2011 година, кога УСС Флорида истрела речиси 100 Томахавки против цели во Либија за време на операцијата Одисеја зора. Тој напад го означи првиот пат кога SSGN беа користени во борба.

Флорида е управувана од нуклеарен реактор кој обезбедува пареа за две турбини, кои го вртат пропелерот на подморницата. Морнарицата го нарекува својот опсег „неограничен“, со неговата способност да остане потопена ограничена само од потребата да се надополнат залихите со храна за нејзиниот екипаж.Слични Објави