|

Унгарците ставија вето: ништо од новите санкции против Русија

Амбасадорите на ЕУ можеа да одобрат нов пакет санкции против Русија, но не го сторија тоа поради позицијата на Унгарија, пишува Фајненшл тајмс.

– Унгарија беше единствената што гласаше против на вчерашната средба на амбасадорите на ЕУ, во спротивно ќе беше одобрен пакет санкции против речиси 200 физички лица и компании од Русија, Кина и други земји – се наведува во соопштението.

Будимпешта стави вето поради кинеските компании, рече неименуваниот функционер.

Според друг функционер, унгарскиот амбасадор „побарал уште малку време да ја анализира содржината на предлогот“.

Дискусиите за санкциите ќе продолжат и најверојатно ќе бидат разгледани од министрите на ЕУ на состаноците следната недела, изјавија официјални лица.

Весникот Политико наведува дека ваквата ситуација ја доведува во прашање желбата на ЕУ до 24 февруари да воведе нов пакет санкции против Русија. Сепак, неколку дипломати, кои сакаат да останат анонимни, очекуваат доцнењето да не значи дека ќе се пропушти симболичниот рок.

Во јануари, извор од врвот на ЕУ изјави дека во моментов се водат дискусии за 13-тиот пакет антируски санкции. Според него, планирано е новите санкции да бидат усвоени пред 24 февруари, оваа цел наводно ја поставил шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел.

Од почетокот на конфликтот во Украина, Унгарија се противи на санкциите против руските производители на енергија и на обезбедувањето воена помош за Киев. Во март 2022 година, парламентот на земјата донесе декрет со кој се забранува испорака на оружје на постсоветската република од територијата на земјата.

Сијарто објасни дека Будимпешта се обидува да ја обезбеди Закарпатија, каде што живеат етнички Унгарци, и дека пратките со оружје што се транспортираат низ нејзината територија ќе станат легитимна воена цел. Раководството на земјата во неколку наврати изјави дека се залага за што поскоро почеток на мировните преговори.

Слични Објави