Москва: За два дена повеќе од 120 луѓе се спасени од Азовстал

/

„Повеќе од 120 луѓе беа спасени од фабриката Азовстал и соседните куќи во Мариупол на 30 април и 1 мај во рамките на операцијата за ослободување на цивилите во овој град, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Според соопштението, на иницијатива на рускиот претседател Владимир Путин била спроведена операција „за ослободување на цивилите кои ги држеле украинските националисти во Мариупол, во фабриката Азовстал“.

Извор: Temite

Претходна статија

Колев: Зошто македонските Бугари не им веруваат на институциите во Македонија?

Следна статија

Бугарската влада дава „зелено светло“ за отворање на филијалата на Универзитетот од Велико Трново во Свети Николе

Најново од Вести