Можно е затворање на регионалната канцеларија на СЗО во Русија

/

Канцеларијата на Светската здравствена организација за Европа денеска донесе резолуција што може да резултира со затворање на регионалната канцеларија на СЗО во Русија и откажување на состаноците во таа земја.

Резолуцијата е донесена како одговор на руската инвазија на Украина, пишува „Ројтерс“.

На посебна седница на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа резолуцијата била усвоена со 43 гласа „за“, три „против“ и два воздржани, а поддршка добила од Украина и од Европската Унија.

Рускиот пратеник Андреј Плутницки се спротивставил на резолуцијата и рекол дека е екстремно разочаран, наведува британската агенција.Извор: TemiteПретходна статија

Незири од Алијанса за Албанците: Вчера спречивме обид на ДУИ за отварање нова лотарија

Следна статија

Нема продолжување на учебната година во средните училишта

Најново од Вести