МВР и Американска амбасада утре ќе имаат вежба за вонредна ситуација

/

Припадниците на Министерството за внатрешни работи утре ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација со персоналот од Амбасадата на САД во Скопје.

Вежбата ќе се изведува во Амбасадата на САД. Од МВР соопштија дека како дел од сценариото за вежбата ќе бидат користени сирени за тревога, кои ќе можат да ги чујат и граѓаните на Скопје.

Поради реализацијата на вежбата, ќе има и времено затварање на крстосницата во близина на Амбасадата, при што е возможен кус застој на сообраќајот.-Целта на заедничката вежба е поефикасна координација меѓу МВР и Амбасадата на САД при преземање активности за справување со кризни ситуации, се наведува во соопштението на МВР.

Извор: Zoom. mkПретходна статија

Алијанса за Албанците: Мешањето на Шаќири во локалната власт во Шутка е скандалозно

Следна статија

Европската Унија подготви нови санкции за Русија и Белорусија

Најново од Вести