МЗ објави колкав процент од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

/

Министерството за здравство денеска информира дека од шестт август до вчера на територија на државата вкупно 66.857 граѓани се позитивни на ковид-19, а од нив нив 33 отсто биле целосно вакцинирани, односно 21.806 лица.

Според статистика на Министерството за здравство за изминативе недели, 45.051, граѓани, односно 67 отсто од позитивните на ковид-19 не биле вакцинирани. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина. Од Министерството наведуваат дека 85 отсто од хоспитализирани лица се невакцинирани, а 15 отсто се целосно вакцинирани.

„Смртноста кај невакцинираните е драстично поголема. Во период од шести август до 23 декември на територија на државата починале 2.362 лица со ковид-19, 1.850 пациенти од починатите не биле вакцинирани, а само 21 процент примиле вакцина“, соопштија од МЗ.Претходна статија

Приведени двајца Пакистанци што организирале илегално преминување на македонско-грчката граница

Следна статија

Колев: Му благодарам на новиот Бугарин Стојменов за вниманието, но жалам што Гоце Михајлоски доби отказ за државјанство

Најново од Вести