|

НАТО нарача „Стингери“ во вредност од 700 милиони долари

НАТО нарача противвоздушни ракети „Стингер“ во вредност од речиси 700 милиони долари во име на неколку земји членки, изјави генералниот секретар на алијансата Јенс Столтенберг.

„Агенцијата за набавки на НАТО НСПА потпиша нов мултинационален договор за ракети „Стингер“ вреден речиси 700 милиони долари“, рече тој на собирот на лидерите на одбранбената индустрија за време на самитот на НАТО во Вашингтон.

Последниот договор за ракетите Стингер, направен од дивизијата RTX на Рејтеон, беше обезбеден во мај 2022 година, кога американската војска нарача проектили за противвоздушна одбрана во вредност од 625 милиони долари за дополнување на резервите испратени во Украина.

Преносливите противвоздушни ракети „Стингер“ се итно потребни во Украина, каде што успешно ги запреа руските воздушни напади, но и во соседните европски земји кои исто така стравуваат дека мора да ги одбијат руските сили.

Нарачката на НАТО за „Стингерите“ ќе овозможи производството на тие ракети да трае до 2029 година, изјави портпаролот на RTX за Ројтерс.Слични Објави