“НЕДЕЛА НА ЈАПОНСКИ ФИЛМ“ ВО СКОПЈЕ И БИТОЛА

Со проекција на играниот филм „Каде е куќата на мојот пријател?“ на режисерот исценарист Абас Кијаростами, вечер во Битола завршува Неделата на ирански филм.

Синоќа во кино-салата на Центарот за култура беше прикажан „Базен за цртање“ на режисерот Мазнар Мири снимен во 2013 година, а во изминатите седум денови публиката имаше можност да види и други проекции на филмаџии од Иран.Центарот за култура информира дека од 5 ноември прв пат ќе се организира Недела на јапонски филм, а прикажани ќе бидат „Гласот на учителот“, „Ошин“, „Рудолф црниот мачор“ и „Самурај мачка“.

Претходна статија

ПРОМОЦИЈА НА „ЌЕ СЕ ЗАВИЈАМ ВО ПЕСНИ“ ОД СНЕЖАНА СТОЈЧЕВСКА

Следна статија

ИЗЛОЖБА НА ФОТОГРАФИИ И ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ ЗА ВАЊА ЛАЗАРОВА

Најново од Култура